Слідкуй за нами:
Довідкова аптек:

Хелікобактер пілорі (Helicobacter pylori): причини, симптоми та сучасне лікування

Головна Корисна інформація Хелікобактер пілорі (Helicobacter pylori): причини, симптоми та сучасне лікування
Дата публікації: 14.07.2025
10

Постійний дискомфорт у шлунку та часті прояви печії – це не дрібниці. А привід дізнатись більше про підступну бактерію хелікобактер. За даними ВООЗ, хелікобактерна інфекція присутня у 50% населення світу. Та лише у 15-20% інфікованих розвиваються хворобливі симптоми. Хелікобактер здатен роками тихо “жити” у вашому шлунку не викликаючи ніяких проблем. Але зниження імунітету чи наявність супутніх шлунково-кишкових хвороб можуть “вивести” бактерію зі сплячого стану.

І тоді виникає цілий ряд проблем, починаючи від руйнування слизових оболонок шлунка до розвитку гастриту та навіть онкологічних процесів. Тож сьогодні ми розглянемо “під мікроскопом” Helicobacter pylori: які є ознаки хелікобактер пілорі від типових до неочікуваних? І детально зупинимося на ефективних підходах до лікування хелібактеріозу.

Що таке хелікобактер пілорі?

Це спіралеподібна бактерія, що здатна виживати в агресивному кислотному середовищі шлунку. Хелікобактер має унікальні механізми виживання. Дізнаймося, як цьому спіралеподібному організму вдається існувати у “смертельній для більшості мікроорганізмів кислотності” в 1.5 до 3.0 pH?

Найважливішим механізмом виживання H.pylori є виробництво “нейтралізатора шлункового соку”. Щойно потрапивши в шлунок, вона починає продукувати велику кількість ферменту уреази. Завдяки уреазі відбувається розщеплення сечовини, що присутня у шлунковому соку, на аміак і вуглекислий газ. Тож, навколо бактерії формується мікросередовище з вищим pH (близько 6-7) – “аміачна хмара”. До того ж H.pylori має джгутики, що дозволяють їй проникнути під захисний слиз шлунку та досягти його глибших шарів – епітеліальних клітин.

Коли “місію проникнення” успішно виконано, бактерія міцно закріплюється на поверхні шлунку. Після цього її не здатні змити ні шлункові скорочення, ні шлунковий сік. Це явище називають “безсимптомним носійством” або латентною інфекцією. Сама по собі наявність цього мікроорганізму не свідчить про проблеми зі здоров’ям. Розвитку “проблем” передує активація хелікобактеру, що тісно пов’язана із:

  • Зниженням імунітету;
  • Курінням та зловживання алкоголем;
  • Тривалим прийомом медикаментів, особливо НПЗП;
  • Наявністю інших хвороб травної системи.

Все, що подразнює слизову оболонку шлунка, може сприяти активізації хелікобактеру.

Основні симптоми інфекції хелікобактер пілорі

Ознаки бактеріального ураження часто маскуються під звичайні проблеми з травленням. Одним із яких є тупий або пекучий шлунковий біль. Найпоширеніші симптоми H.pylori включають:

  • Біль у верхній частині живота (на порожній шлунок або через кілька годин після їжі);
  • Печія, кисла відрижка, гіркий присмак у роті;
  • Здуття живота та метеоризм;
  • Нудота та блювання.

Оскільки хелікобактер пілорі пошкоджує слизову оболонку шлунка, запалена слизова стає дуже чутливою до дії шлункового соку. Це і призводить до пекучого болю в животі – яким найчастіше і проявляється хелікобактер.

Симптоми активації H.pylori можуть включати і менш типові прояви, такі як:

  • Розвиток анемії, порушення засвоєння заліза та поживних речовин;
  • Виникнення розацеа та інших висипань на шкірі;
  • Відчуття хронічної втоми (також є неочікуваною ознакою хелікобактеру). 

Причини, що підвищують ризик зараження, включають проживання у перенаселених районах без доступу до чистої води. Як передається хелікобактер? H. pylori міститься у слині, калі та зубному нальоті інфікованої людини. Тож тісний контакт є прямим шляхом передачі інфекції.

Діагностика хелікобактер пілорі

Вчасна діагностика хелікобактеріозу є критично важливою для збереження Вашого здоров’я. Існує кілька ефективних методів діагностики:

  • Дихальний тест на хелікобактер. Для його проведення пацієнт випиває розчин, що містить мічену сечовину. Оскільки H.pylori розщеплює сечовину, то при її наявності у шлунку, утворюється мічений вуглекислий газ. Який і фіксує спеціальний прилад – спектрометр.
  • Аналіз калу на антиген H. pylori. Цей тест виявляє частинки бактерій у біоматеріалі пацієнта. Він є досить ефективним для первинного скринінгу. Експрес тест на хелікобактер CITO TEST H. Pylori Ag є одним з таких.
  • Біопсія слизової шлунка з гістологічним дослідженням. Це дослідження проводиться під час гастроскопії. Взяття біоматеріалу з подальшим дослідженням його під мікроскопом – біопсія – дозволяє не тільки виявити бактерію, а й оцінити ступінь запалення.
  • Аналіз крові на наявність антитіл до H. pylori. Наявність антитіл свідчить, що організм вже контактував з патогеном. Проте ніяк не вказує активну чи пасивну фазу інфікування має людина.

Повторна діагностика є обов’язковою частиною лікування. Тож, діагностичні тести проводяться кілька разів: до лікування та після. Це дозволяє оцінити чи повністю була знищена бактерія – провести контроль ерадикації. Для контролю ерадикації підходять всі з вищеперелічених тестів, крім аналізу крові на антитіла. Справа в тому, що антитіла можуть зберігатись у крові навіть після повного знищення патогенів.

Сучасні методи лікування хелікобактер пілорі

Лікування залежить від того, наскільки сильно бактерія пошкодила слизову оболонку шлунка та чи не виробила вона стійкість до антибіотиків. Антибіотики є стандартними ліками від бактеріальних уражень, до яких відноситься і хелікобактер. Лікування helicobacter pylori також передбачає дотримання дієти, що значно покращує ефект від терапії.

“Ударна трійка” препаратів від хелікобактеру включає: антибіотики, інгібітори протонної помпи (ІПП) та препарати вісмуту. Розглянемо детальніше кожну групу препаратів.

Медикаментозне лікування хелікобактер пілорі

Антибіотики при хелікобактер пілорі – це основна зброя, без яких повністю знищити бактерію не вдасться. Для посилення ефекту застосовуються два або навіть три антибіотики одночасно. Це може бути:

  • М’який, але ефективний Амоксицилін;
  • Потужний і дієвий Кларитроміцин;
  • “Резервні” – Метронідазол, Тинідазол або Левофлоксацин – якщо попередні препарати не спрацювали.

Інгібітори протонної помпи (ІПП) знижують кислотність шлунка, відключаючи спеціальні “помпи-виробники” соляної кислоти. Ці ліки від хелікобактер пілорі є справжніми “пожежники” для шлунка, оскільки вони дають змогу слизовій оболонці швидше загоїтися. В якості ІПП при хелібактеріозі використовують:

  • Простий та доступний Омепразол;
  • Новіший Езомепразол;
  • Добре переносимий при прийомі одразу багатьох ліків Пантопразол;
  • Швидкий та ефективний Рабепразол.

Зменшити симптоми печії також допоможуть антациди – “інактиватори соляної кислоти”!

Препарати вісмуту допомагають “прикрити” уражені ділянки, створюючи захисну плівку на слизовій оболонці шлунка. Це прискорює її загоєння та не дає бактеріям розмножуватись. Найвідомішим препаратами вісмуту є:

  • Вісмуту субцитрат – таблетки Вікалін;
  • Вісмуту нітрат – капсули Віс-нол.

Супутні препарати

Пробіотики, ферменти та сорбенти – доповнюють схеми лікування хелікобактер пілорі. Пробіотики є стандартним доповненням антибіотиків. Як їх правильно обрати та коли краще вживати – ви можете дізнатись у нашому попередньому дописі. Такі ліки, як Лінекс та Ентерожерміна, дозволяють відновити нормальну мікрофлору кишківника. Ферментні препарати – Панкреатин та Креон – покращують травлення. Сорбенти – Ентеросгель та Смекта – приміняють лише при сильному здутті живота та діареї, викликаними активністю H.pylori.

Схеми лікування хелікобактер пілорі

Основна схема лікування включає стандартну комбінація антибіотиків (амоксициліну, кларитроміцину) та інгібітора протонного насоса (омепразолу). Ці три препарати є основою трикомпонентного лікування. Трикомпонентна схема може бути змінена на чотирикомпонентну – шляхом доповнення препаратами вісмуту.

При резистентності бактерії антибіотик замінюється на більш дієвий. Лікар змінює схему та вид ліків від хелікобактеру, якщо попереднє лікування не дало результату. Звичайна тривалість лікування становить 10-14 днів.

Дієта при хелікобактері пілорі

Після “важкої битви” Вашому шлунку потрібен спокій та відпочинок. Тож, на деякий час варто забути про великі порції, продукти-тригери та кофеїновмісні напої. У фокусі харчування: легкозасвоювані білки, каші та овочі. Найкраще готувати їжу на пару, варити чи запікати – це дозволяє уникнути подразнення слизової шлунка та не створює зайвого навантаження на травну систему.

Що можна їсти при хелікобактері

Що не можна їсти при хелікобактері

Нежирне м’ясо та риба: курятина, індичка, телятина, тріска, хек

Гостра, жирна, смажена їжа

Овочі: броколі, морква, картопля, кабачки

Маринади, консерви, копченості

Фрукти: солодкі яблука (без шкірки), банани

Кислі фрукти та соки: цитруси, помідори, журавлину

Каші: вівсянка, рис, гречка

Бобові: горох, квасоля, сочевиця

Молочні продукти: нежирний сир, кефір, йогурт

Жирні молочні продукти, плавлений сир

Яйця варені, омлет, сухий злаковий хліб

Сирі овочі з грубою клітковиною: білокачанна капуста, редис, цибуля, часник

Напої: чиста вода, неміцні трав’яні чаї

Напої: кава, алкоголь, газована вода, міцний чай

Мед, мармелад, зефір

Свіжий хліб, свіжа випічка, здоба

Ерадикація helicobacter pylori

Ерадикацією – повне знищення бактерій – є головною метою лікування. Без ерадикації інфекція повертається. А отже, і її симптоми – теж.

Приблизно у 10-20% випадків ерадикація може бути невдалою. Тож, після завершення курсу лікування обов’язково проводять контрольні тести. Без повторної діагностики неможливо бути впевненим в успішності ерадикації.

Профілактика зараження хелікобактер пілорі

Уникнути зараження Helicobacter pylori допоможе набір правил гігієни:

  • Миття рук. Здавалося б, очевидно, але руки треба мити з милом після кожного відвідування туалету або контакту з забрудником.
  • Вживання чистої води, якщо якість води сумнівна – її треба прокип’ятити.
  • Миття фруктів та овочів перед вживанням, використання окремих дощок та ножів для риби та м’яса.

Цей простий набір правил допоможе уникнути не лише хелікобактеру, але й багатьох кишкових інфекцій. Пам’ятайте, здоров’я шлунка впливає не лише на травлення, але і на Ваше самопочуття!

Питання та відповіді 

  1. Чи можна вилікувати хелікобактер без антибіотиків? Ні. Повна ерадикація можлива лише з використанням антибіотиків.
  2. Чи передається хелікобактер статевим шляхом? Так, це можливо через контакт зі слиною.
  3. Скільки часу лікується хелікобактер? Звичайний курс лікування становить 7-14 днів.

Список використаних джерел:

  1. Helicobacter_pylori
  2. Настанова 00187. Пептична виразка, інфекція Helicobacter pylori та хронічний гас

Інша корисна інформація

Демодекоз у людини: симптоми та сучасні методи лікування

Кліщі зазвичай асоціюються у нас з паразитом, що чіпляється за одяг під час відвідування лісу. Проте існує багато ...

Детальніше...
Фолікулярний кератоз

Поява дрібних горбиків на шкірі є нормальною реакцією на холод. Проте у деяких людей “гусяча шкіра” та невеликі ...

Детальніше...
Блефарит: симптоми і сучасні методи лікування

Опухлість та почервоніння повік – непомітний ворог, який атакує хронічно. Особливо активний блефарит вранці, ...

Детальніше...
Припливи при клімаксі у жінок

У кожної жінки є свій репродуктивний вік, обмежений природою. Це цілком нормальне явище, коли відбуваються затримки ...

Детальніше...
Уся корисна інформація