Слідкуй за нами:
Довідкова аптек:

Блефарит: симптоми і сучасні методи лікування

Головна Корисна інформація Блефарит: симптоми і сучасні методи лікування
Дата публікації: 20.05.2025
63

Опухлість та почервоніння повік – непомітний ворог, який атакує хронічно. Особливо активний блефарит вранці, коли очищення ока не відбувається, а активність мейбомієвих залоз найменша. До 30% дорослих людей хоч раз в житті мали симптоми запалення верхньої повіки, нижньої або одразу обох. А це кожна третя людина! Найпоширенішою причиною неприємної припухлості повік є закупорка крихітних сальних залоз, розміщених по краях повік або активізація стафілокока, що викликає  стафілококовий блефарит. Види блефариту тісно пов’язані з причинами його виникнення!

Тож, сьогодні ми розкажемо все про небезпечний діагноз з серйозними наслідками. Чим загрожують запальні захворювання повік, чим лікувати блефарит залежно від його виду та як взагалі уникнути запалення?

Що таке блефарит та які види блефариту існують?

Все просто, блефарит – це запалення повік. Цей стан не є заразним, проте він приносить значний дискомфорт, і при неконтрольованому перебігу може призвести до додаткового інфікування очей. Надмірне використання косметики, недостатня гігієна очей та навіть мікроскопічний шкірний кліщ демодекс можуть викликати запальну реакцію. Зазвичай уражаються одночасно два ока. Самі очі при цьому виглядають почервонілими та втомленими. На краях повік формуються тріщини, ранки та лусочки, що можуть спричинити випадання вій.

Залежно від локації ураження, блефарит очей поділяється на:

  • Передній – вражається зовнішня (видима) сторона повік – область росту вій. Найчастіше таке почервоніння навколо очей викликають зовнішні фактори: вплив алергенів (в тому числі косметики), бактерії, демодекс. Для них характерні лущення шкіри біля основи вій, що схоже на лупу (лускатий або чешуйчатий блефарит);
  • Задній – вражається прихована сторона повік – мейбомієві залози, що розташовані під повікою. Дисфункція мейбомієвих залоз є основною причиною заднього блефариту. Запалення ока при цьому супроводжується “розмитістю” зору та порушенням стабільності слізної плівки.

Які симптоми ураження будуть спостерігатись у Вас напряму залежить від виду хвороби. Яких насправді може бути одразу декілька – алергічне ураження очей може поєднуватись із демодекозним, викликаючи ускладнений хронічний блефарит. Лікування запалення при цьому має поєднувати ретельний догляд за шкірою навколо очей та прийом лікарських засобів.

Причини виникнення та фактори ризику

Найперше, що варто запідозрити при блефариті – порушення функцій мейбомієвих залоз та активність підшкірного кліща демодекс. Близько 30% хронічного запалення повік викликається кліщами Demodex. Дисфункція мейбомієвих залоз (яка також є однією з основних причин синдрому сухого ока) часто спостерігається у людей, що носять контактні лінзи та працюють за комп’ютером понад 4 години на день. Закупорка або зміна секрету мейбомієвих залоз (мейбуму) пришвидшує випаровування слізної плівки з очей. Що робить очі вразливими до запалення. 

Отже, почервоніння шкіри навколо очей пов’язано з:

  • Порушенням роботи мейбомієвих залоз (мейбомієвий блефарит);
  • Наявністю себорейного дерматиту, запалення сальних залоз або розацеа;
  • Активністю бактерій роду стафілококів;
  • Активністю кліща демодекс (демодекозний блефарит);
  • Використанням контактних лінз, алергічною реакцією на макіяж, очні краплі чи розчини (алергічний блефарит);
  • Надмірною сухістю очей, тривалою роботою за комп’ютером;
  • Недостатньою гігієною повік.

Симптоми та ознаки блефариту

Помітити ураження повік можна по легкому свербінню та відчуттю дискомфорту біля вій. Це схоже на подразнення від косметики або банальну втому. “Звичайна втома” з часом “здобуває” нові симптоми:

  • Почервоніння та подразненням повік;
  • Свербіж та відчуття піску в очах;
  • Підвищене сльозовиділення або навпаки – надмірна сухість очей (дається взнаки збій роботи очних залоз);
  • Склеювання вій після сну – найчастіше вранці, коли очі буквально стає “складно відкрити”;
  • Утворення лупоподібних лусочок біля основи вій – потрапляння цих лусочок в очі провокує вторинне інфікування;
  • Затуманення зору – зір стає нечітким, особливо ввечері або при тривалій роботі за комп’ютером;
  • Випадіння вій – стандартна ознака хронічного блефариту (фото якого є більш ніж переконливим аргументом для активного лікування).

Який вигляд має око під час блефариту?

Хворобливий та неохайний – краї повік запаленні, шкіра навколо очей потовщена та подразнена. Колір склери з білого стає червонуватим. При натисканні на повіку може виділятись густий змінений мейбум. Через нестабільну слізну плівку очне яблуко теж має “затуманений” вигляд.

Діагностика блефариту

Лікар-офтальмолог за допомогою звичайного огляду очей та “збору симптомів” швидко зможе діагностувати блефарит. А ось визначити його тип – буде складніше. Більш ретельна діагностика може потребувати:

  • Мікроскопії вій – вії досліджуються під мікроскопом на наявність кліща Demodex;
  • Тесту на ступінь сльозопродукції та стабільність слізної плівки – дозволяє оцінити рівномірність зволожування рогівки;
  • Зішкрібу з повік – для подальшого бактеріального або цитологічного аналізу. 

У більшості випадків діагноз ставиться вже під час першого огляду. Проте при підозрі на алергічне ураження – пацієнту можуть бути призначені алергопроби. Які існують дієві ліки від алергії – ми детально розповідали у нашому попередньому дописі.

Лікування блефариту

Це більш системний процес, ніж може здатись на перший погляд. Позбутись хронічного запалення складно. Тож найперше необхідно прибрати подразник. Без регулярного очищення повік медикаментозне лікування буде малоефективним. Гігієна — це перший і щоденний крок від блефариту. Лікування вдома має включати:

  • Очищення краї повік спеціальними розчинами, розведеною міцелярною водою або офтальмологічними серветками. Це допомагає видалити лусочки та бактерії. Очищення проводиться вздовж лінії росту вій, акуратно, без тертя;
  • Теплі компреси показані при порушенні роботи мейбомієвих залоз. Тепло допомагає розріджувати очний секрет (мейбум). Додатковий легкий масаж починаючи від росту вій до кутиків очей вивільняє секрет мейбомієвих залоз. Масаж проводиться після розігріву шкіри;
  • Відмову від використання косметики (хоча б на час загострення стану).

Медикаментозне лікування блефариту

Очевидно, що протикліщовий препарат не допоможе від закупорювання очних залоз. Антибіотик не зможе знищити паразитичного кліща демодекс. Тож лікування блефариту напряму залежить від його причини:

  • Антибіотики від бактерій: це офтальмологічні краплі або мазі, що містять левофлоксацин, моксифлоксацин, офлоксацин, тетрациклін, тобраміцин чи сульфацетамід. Найчастіше в офтальмології використовують моксифлоксацин та офлоксацин – антибіотики широкого спектру дії;
  • Кортикостероїди від запалення та набряку: це офтальмологічні краплі або мазі, що містять гідрокортизон, лотепреднол та більш потужний дексаметазон. Їх слід використовувати з обережністю через можливі побічні ефекти;
  • Нестероїдні  протизапальні (НПЗП) від запалення та болю: це офтальмологічні краплі, що містять бромфенак, диклофенак чи кеторолак;
  • Штучні сльози для зволоження: це офтальмологічні краплі, гелі та розчини, що містять гіалуронат натрію та гіпромелозу. Вони забезпечують тривале зволоження очей.

Ускладнення блефариту

Якщо подразнення повік не лікувати – хвороба може перейти в хронічну форму. Це загрожує ураженням рогівки (виникненням кератиту), запаленням кон’юнкти (кон’юнктивіту), розвитком синдром сухого ока та навіть виникненням ячміню (і його послідовника халязіона). Хоч зір може залишатись нормальним, погіршення його чіткості безпосередньо впливатиме на зорову кон’юнктуру.

Для уникнення офтальмологічних проблем блефарит лікувати обов’язково! Запалення повік – це не лише естетичний дефект.

П’ять правил для здоров’я повік:

  1. Щодня очищайте краї повік, знімайте макіяж перед сном.
  2. Зволожуйте очі, якщо відчуваєте сухість. Робіть перерви, користуючись монітором або дисплеєм.
  3. Тримайте руки подалі від очей, якими б чистими вони б не були.
  4. Уникайте подразників, що спричиняють “хворобливість повік”: диму, пилу, алергенів, контактних лінз;
  5. Регулярно проходьте огляд у офтальмолога.

За необхідності зверніться до лікаря, який призначить Вам відповідні препарати для лікування захворювань очей або спеціалізовані ліки від блефариту. Маємо надію, що Ваш зір буде гострим, а очі здорові! Для розширення знань радимо ознайомитись зі статтею про деформацію рогівки, більш відому як астигматизм.

Інша корисна інформація

Припливи при клімаксі у жінок

У кожної жінки є свій репродуктивний вік, обмежений природою. Це цілком нормальне явище, коли відбуваються затримки ...

Детальніше...
Застій жовчі у жовчному міхурі

Вам знайоме відчуття важкості в шлунку після вживання смажених страв? Здуття живота після фастфуду та приступи болю ...

Детальніше...
Запаморочення: види, симптоми та лікування

Напевно кожен з нас чув фразу «голова кругом йде». На жаль це не тільки красномовний опис приголомшеності, але й ...

Детальніше...
Тріскається шкіра на пальцях рук

Якщо у вас тріскає і лущиться шкіра на руках – це привід перевірити стан здоров’я. Іноді тріщини з’являються від ...

Детальніше...
Уся корисна інформація