Як правильно харчуватись під час Великого Посту?
15 березня розпочинається Великий піст — особливий період для всіх православних християн.
Мета Великого посту — підготовка до Великодня.
Це найбільш тривалий і суворий піст. Він триває 7 тижнів, а під забороною продукти тваринного походження: м’ясо, молочні продукти, яйця, а також усі продукти в склад яких вони входять.
Як провести піст з користю?
Для того щоб запобігти негативних наслідків після такої зміни раціону його варто продумати: Їжа в піст повинна відповідати таким критеріям: містити як основні енергетичні та будівні матеріали для організму такі як: білки, жири та вуглеводи так і важливі для ферментних систем вітаміни та мінерали; страви повинні готуватися щадно (тобто бути вареними або печеними але не смаженими) щоб зберігати максимум корисних компонентів; їжу в піст варто споживати дробним способом, тобто малими порціями 5-6 разів на добу.
Добова норма білків дорослої людини з не особливо активним способом життя 0,75 г на 1 кілограм ваги тіла. Але мова йде про чистий білок, а не білковий продукт, і набрати таку норму може бути важко, особливо у період посту, коли з нашого раціону виключені звичні страви з м’яса. Нестача білка підсилює відчуття голоду і проблема у тому, що під час посту багато людей втамовують голод простими вуглеводами — хлібом, фруктами, медом тощо. А це може призводити до появи зайвої ваги, яку доволі проблематично буде «зігнати», адже фізичні навантаження без достатньої кількості білка призводять до втрати м’язової маси.
Де брати рослинний білок?
Для того щоб підтримати здоровий дух у здоровому тілі варто додати до свого раціону бобові, горіхи та насіння.
Багатими на білок є наступні рослинні продукти:
- Сочевиця
- Квасоля
- Нут (турецький горох)
- Кіноа
- Зелений горошок
- Насіння соняха та кунжут
- Грецький горіх, арахіс та мигдаль
- Тофу (соєвий сир)
Кому не рекомендується постити?
- Вагітним жінкам та годуючим мамам. Малюк потребує дуже багато мікро- та макроелементів, від яких напряму залежить його нормальний розвиток.
- Людям із захворюваннями травлення, такими як виразка, гастрит, холецистит, панкреатит, гепатит та ентерит. Під час зміни режиму харчування ці захворювання можуть загострюватись та давати ускладнення. Але якщо ви, все ж таки, маєте велике бажання постити — варто проконсультуватись з вузьким спеціалістом, який знає ваш діагноз і можливості організму.
- Людям з цукровим діабетом піст також може нашкодити, адже вживання цукрознижуючих препаратів “підв’язане” до порції і складу їжу, яка зазвичай вживається. При будь якій зміні режиму харчування варто повідомити лікаря, для коригування дозування препаратів.
Повернення до звичного раціону
«Вихід» з посту також варто зробити поступовим, адже після того як організм налаштувався на рослинну їжу, тваринні білки спричиняють надлишкове навантаження на підшлункову залозу та шлунково-кишковий тракт. Тому повертатись до вживання тваринних білків потрібно робити плавно, поступово — починати з риби, яєць, кисломолочних продукти. Також варто не забувати пити побільше води та не зловживати алкоголем».
Вітаміни під час посту
Під час зміни режиму харчування варто не забувати про вітаміни та мінеральні речовини.
Зест Мультивітамін таб. №30 фл. S.I.L.C. S.p.A. – Італія
Застосовується як дієтична добавка для дорослих та дітей від 12 років, як додаткове джерело вітамінів та мінеральних речовин у зв’язку з підвищеною потребою або у разі зниження надходження їх із їжею для підтримки нормального функціонування організму.
Зест ЕфферВіт Енерджі таб.шип. №20 туба PEZ Production Europe Kft – Угорщина
Три джерела енергії (бета-аланін, корейський женьшень, вітаміни групи В). (Не рекомендується людям з підвищеним тиском)
Зест Мультивітамінний коктейль саше №14 S.I.L.C. S.p.A. – Італiя
Комплекс вітамінів, мінералів, антиоксидантів, фітонутрієнтів і клітковини.
Забезпечує правильний старт на шляху до здорового способу життя, зарядить енергією і доповнить недолік речовин, необхідних для нормального обміну речовин.
У складі ЗЕСТ Мультивітамінний Коктейль компоненти, які містяться тільки в свіжих овочах і фруктах (фітонутрієнти і клітковина).
Інша корисна інформація
Вітаміни — основа належної роботи нашого організму. Зокрема, фолієва кислота, також відома як вітамін B9, відіграє ...
Детальніше...Печія – це симптом патології системи травлення. Він проявляється неприємним гірким або кислим смаком у роті, ...
Детальніше...Перше, що спадає на думку при затримці менструації – вагітність. Але це далеко не єдина причина збою циклу. Коли ...
Детальніше...Панкреатит — це запалення підшлункової залози, великої залози, розташованої за шлунком поруч з тонким кишківником. ...
Детальніше...